Weekly Maths Problem


I have been thinking about getting some posters and leaflets printed. The posters will cost £10.00 for 100 and £12.50 for 200 A4 colour posters. Leaflets cost £8.50 for 100 and £17.00 500. I have £25.00 to spend what should I buy?

You can share your answers here on Facebook or with me as I visit during the week. Remember you need to show your workings out to get the maximum points.



Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Stay Updated With Us - Subscribe Now!

Our Learners Feel More Confidence Going On To Learn Independently