Weekly Maths Problem

Don’t forget to write out the problem at the top of the page, date the work and show all your workings out (even the wrong answers) and then file the evidence in your folder! This is a multi-step problem. Think about all the steps you need to do to find the answer.


Looking ahead, our Charity Bike training is about to start. I need some new tops to train in and I was thinking about going with our logo on them. The T-shirts are sold in packs of 5 for £5.45 or in packs of 2 for £3.66. If I buy some shirts for every one training I will need to buy 20 one size fits all T-shirts. How much money will I save by buying 20 T-shirts at the better price?


You can share your answers here in the forum on the website or with me as I visit during the week. Remember you need to show your workings out to get the maximum points.



Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

Stay Updated With Us - Subscribe Now!

Our Learners Feel More Confidence Going On To Learn Independently