Weekly Maths Problem

Don’t forget to write out the problem at the top of the page, date the work and show all your workings out (even the wrong answers) and then file the evidence in your folder!


On an educational trip for breakfast, Jane bought a porridge for £1.35 and a orange juice for £0.75. For lunch, Jane had soup, a sandwich and water. The soup cost £1.60, the sandwich cost £3.10, and the water cost £0.60. In the evening, she ate a burger with chips which cost £5.25. Which meal cost the most?


You can share your answers here in the forum on the website or with me as I visit during the week. Remember you need to show your workings out to get the maximum points.



Stay Updated With Us - Subscribe Now!

Our Learners Feel More Confidence Going On To Learn Independently