Weekly Maths Problem

Don’t forget to write out the problem at the top of the page, date the work and show all your workings out (even the wrong answers) and then file the evidence in your folder!


Jay's mum gave him £25 to go to the supermarket. Jay bought 4kg of potatoes and 5 litres of orange juice. Each kg of potato cost £3 and each litre of orange juice cost £2. How much money does Jay spend and how much does he have left?


You can share your answers here in the forum on the website or with me as I visit during the week. Remember you need to show your workings out to get the maximum points.



Stay Updated With Us - Subscribe Now!

Our Learners Feel More Confidence Going On To Learn Independently